„Konkurs recytatorski”

1                                                                                     W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole jest uczestnikiem VIII edycji konkursu pod nazwą „Przedszkole talentów”. Aby uzyskać tytuł „Przedszkole talentów” należy wykonać szereg zadań przewidzianych w regulaminie konkursu. Pierwszym zadaniem jakie już zrealizowaliśmy była organizacja uroczystości pod nazwą ”I znowu jesień„. Dotyczyła ona zadania pod nazwą „Dziecko w uporządkowanym świecie”, a jej celem było zwrócenie uwagi na powtarzalność następujących po sobie pór roku.   Kolejnym z przewidzianych w konkursie zadań, które należy wykonać jest przeprowadzenie przedszkolnego konkursu recytatorskiego pod hasłem „ Brzechwa i Tuwim dzieciom”. 29 listopada odbył się pierwszy – z zaplanowanych dwóch – konkursów. W I półroczu w konkursie recytatorskim uczestniczyły dzieci z grup starszych: „Misie”, „Zajączki”, „Wiewiórki” i „Pszczółki”. Tego dnia w sali gimnastycznej zgromadziły się Pani dyrektor Marzena Wilkosz, Pani wicedyrektor Bożena Bereza,  jury i wszystkie dzieci ze wspomnianych grup z opiekunami. W składzie jury zasiadły: Pani wicedyrektor Bożena Bereza, przedstawiciel Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie Pani Dorota Sinkowska i nauczycielka przedszkola „Bajka” Pani Magdalena Czaplicka. Każda z grup w wykonaniu swoich przedstawicieli zaprezentowała trzy wiersze . Grupę „Misie” reprezentowały: Nina Krzyżykowska z wierszem Juliana Tuwima „Pstryk”, Zuzanna Kolczyńska z wierszem Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” i Maja Szymborska z wierszem Jana Brzechwy pod tytułem „Sum”. W imieniu grupy  „Zajączki” wystąpiły Zuzanna Malinowska z wierszem Juliana Tuwima „Trudny rachunek”, Olga Olszewska i Agata Hałaj z wierszem tegoż autora „Spóźniony słowik” i Dżesika Mazurkiewicz z wierszem Jana Brzechwy „Księżyc”.  Ambasadorami grupy „Wiewiórki” byli Lena Wiśniewska z wierszem „Pomidor” Jana Brzechwy, Kalina Zakrzewska z wierszem Brzechwy pod tytułem „Zoo” i Weronika Trybuś wraz z Łukaszem Makowskim w recytacji wiersza Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Przedstawicielami grupy „Pszczółki” byli Szymon Kuświk z wierszem Juliana Tuwima pod tytułem „Murzynek Bambo”, Ula Zrada z wierszem Jana Brzechwy „Samochwała” i Martyna Rasielewska z wierszem pod tytułem „Tydzień” również autorstwa Jana Brzechwy. Po pełnych emocji występach jury udało się na – jeszcze bardziej emocjonującą – naradę. Wybór zwycięzców nie był łatwy. Każdy występ był cudowny. Czas oczekiwania na wyniki konkursu został umilony dzieciom licznymi zabawami i tańcami. Gdy przyszedł moment ogłoszenia wyników wszystkie oczy skierowały się w stronę Pani wicedyrektor Bożeny Berezy, która ogłosiła, że I miejsce zajął Szymon Kuświk z grupy „Pszczółki”, II miejsce zajęła Lena Wiśniewska z grupy „Wiewiórki” i III miejsce przyznano ex aequo Zuzi Malinowskiej z grupy „Zajączki”  i Uli Zradzie z grupy „Pszcółki”. Jury przyznało  wyróżnienia dla Zuzi Kolczyńskiej i Mai Szymborkiej z grupy „Misie”i Martyny Rasielewskiej z grupy „Pszczółki”. Nie zabrakło również podziękowań dla nauczycieli za przygotowanie dzieci oraz dla organizatorów konkursu, którymi były Panie Jolanta Chrzanowska i Mirosława Szuberla. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodkie niespodzianki. Wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima są skarbnicą wiedzy i mądrości. Warto je czytać dzieciom – tym małym i tym dużym. Starsze dzieci z przedszkola już zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie. Teraz czekamy na młodszą część naszej społeczności przedszkolnej – o czym z pewnością napiszemy.

M.B.