Święto Odzyskania Niepodległości

                                Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku , po 123 latach zaborów, niepodległości. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.  W Wąbrzeźnie, w powiatowych obchodach Święta Niepodległości wzięły udział liczne delegacje. Jedną z nich, była delegacja z Przedszkola Miejskiego „Bajka”. Przy pomniku Żołnierza Polskiego wiązankę kwiatów złożyły Pani dyrektor przedszkola Marzena Wilkosz, Pani wicedyrektor przedszkola Bożena Bereza oraz przedstawiciele dziecięcej społeczności przedszkola z grupy „Misie” w składzie: Noemi Lewalska, Piotr Ogorzałek, Konrad Jelonek.

M.B.

DSC05407
DSC05418